Nawozy fosforowe

Nawozy fosforowe

Nawozy fosforowe - nawozy mineralne, których głównym składnikiem jest fosfor, makroelement w odżywianiu roślin, składnik białek, fityny, także organicznych kwasów nukleinowych ortofosforanów i metafosforanów.

 

Nawozy, których główny składnik stanowi fosfor pomagają w zwiększeniu jakości roślin uprawnych, za to nie są bardzo skuteczne przy zwiększaniu ilości plonu. Fosfor wraz z potasem sprzyja zrównoważeniu gospodarki węglowodanowej (cukrowej) roślin, a dodatkowe zastosowanie azotu sprzyja lepszemu wzrostowi i rozwojowi roślin. Niedobór fosforu hamuje wzrost roślin.

 

Fosfor na początku stosowania pobierany jest przez rośliny w ilości do 30%, reszta zatrzymywana jest przez glebę, jednak wraz z upływem czasu stosowania fosforu, w kolejnych latach jego przyswajalność przez rośliny wzrasta do nawet 60%.

 

Do najważniejszych nawozów fosforowych należą:

- superfosfaty, superfosfat podwójny  - który jest  mieszaniną fosforanu jedno wapniowego i siarczanu wapnia. Fosforan jedno wapniowy rozpuszcza się w wodzie, przez co jest łatwo przyswajalny przez rośliny, superfosfat pojedynczy pylisty, superfosfat pojedynczy granulowany, superfosfat potrójny granulowany.

- precypitat - będący fosforanem dwu wapniowym ,

- supertomasyna  - otrzymywana przez stapianie fosforytów z sodą i krzemionką,

- termofosfaty,

- metafosforany,

- niektóre mączki nawozowe - mączki fosforytowe, mączki kostne,

- polifosforany.